Izložba staklenih skulptura i crteža naslovom „Preobrazbe“ ciljano podsjeća na umjetničko viđenje materijala kojem je preobrazba imanentna, a i na činjenicu da je Anton Vrlić novim ciklusom skulptura i crteža zaokružio stvaralačko razdoblje od 2017. do 2020. obilježeno rukopisnim i motivskim preobrazbama. Monografija o umjetnikovom slikarskom opusu objavljena je 2009., pa je više od deset godina u stvaralačkom rasponu autora bilo dodatnim poticajom za svojevrstan novi pogled na minule cikluse, kako crtačke tako i kiparske. Više od stotinu radova grupiranih u tri cjeline, među kojima i ambijentalne, predstavlja objekte, reljefe i crteže koji svjedoče o posljednjih nekoliko godina autorove preokupacije usavršavanjem tehnika obrade stakla. Ističu se radovi nastali termičkom obradom u peći, potom rezani i polirani kako bi se dodatno naglasila uloga svjetla kao gradivnog elementa skulptura. Izabrani crteži tumače i pojašnjavaju preobrazbe što se događaju kasnijom obradom stakla prateći umjetničku zamisao autora od skicozne bilješke do dosljedne nakane dokumentiranja mogućnosti medija koji ga zaokuplja više od dvadeset godina, a jednako tako otkriva umjetnički razvoj slikara i kipara putem tema koje se kontinuirano pojavljuju u njegovu umjetničkom i pedagoškom radu.
Razgovarajući s umjetnikom u prigodi priprema ove izložbe nebrojeno puta spominjali smo rad njegova uzora i mentora Raoula Goldonija. Anton Vrlić diplomirao je slikarstvo na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti 1983., a Raoul Goldoni bio je profesor na istoj akademiji u razdoblju od 1961. do 1983. godine. Nastavno na mentorovo majstorstvo Anton Vrlić počinje razvijati svoju malu plastiku, keramiku i terakotu sve do fuzije u staklu ostvarujući staklene forme koje odražavaju njegov slikarski izraz. U tom razvoju najvažnija je činjenica korištenja stakla kao medijatora odnosa svojevrsnih pozitiva i negativa u volumenu i prostoru, odnosno poimanje prozirnosti kao osnovnog strukturnog elementa. Nove skulpture ne skrivaju zapečene tragove zemlje i originalnu boju otpalih ploča s galerije Gradec, te je u tome sadržana još jedna posveta Antona Vrlića upućena radu velikog majstora i mentora Goldonija. Izložba pod naslovom „Preobrazbe“ u dvoranama prizemlja Galerije Klovićevi dvori omogućit će publici dinamičan dijalog s autorovim djelom, otkriti autorov kontinuiran dijalog sa savladanim tehnikama, kiparskim i slikarskim, kao i kontemplativnu neiscrpnost oblikovna repertoara umjetnika.
Životopis: Anton Vrlić rođen je 1957. godine u Splitu. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu diplomirao je u klasi prof. Raoula Goldonija 1982. godine. Od završetka studija do danas kontinuirano se bavi slikarstvom, a posljednja dva desetljeća osobito istražuje medij stakla, u kojem je ostvario niz zapaženih izložbi i autorskih radova u različitim tehnikama izražavanja. Od 2007.godine zaposlen je na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci gdje u zvanju redovitog profesora predaje kolegije “Staklo” i “Slikarstvo” na Odsjeku primijenjenih umjetnosti. Od 2002. godine vanjski je suradnik Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, gdje je nositelj izbornog kolegija “Tehnike i umjetnost stakla”. Do sada je izlagao na 68 samostalnih i više od stotinu i pedeset grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Za svoj rad nekoliko je puta nagrađen, a 2009. g. objavljena je monografija o njegovu slikarskom opusu autora Borivoja Popovčaka i u izdanju Nacionalne i sveučilišne knjižnice i “Knjigre” iz Zagreba. Djela mu se nalaze u mnogim muzejskim, galerijskim i privatnim zbirkama u zemlji i inozemstvu.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića. Ovi kolačići potrebni su za normalno funkcioniranje stranice. Uključuju identifikator sesije korisnika, postavke kolačića i kolačić za pamćenje Vaše prijave. Možete ih isključiti u postavkama preglednika.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Kolačići trećih strana
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju kolačiće, a koji nam služe za analitičke, marketinške i u svrhu poboljšanja doživljaja korisnika kao i poboljšanja web stranice.
Najprije omogućite Neophodne kolačiće kako bismo mogli spremiti vaše postavke!
Pravila o kolačićima
Više informacija o kolačićima koje koristimo pročitajte na sljedećoj poveznici: Izjava o privatnosti