Kreativne radionice uz izložbu ATELIJERI MEDULIĆEVA / SJEĆANJE NA ZABORAV
Pozivamo vas da se priključite kreativnim radionicama uz izložbuATELIJERI MEDULIĆEVA / SJEĆANJE NA ZABORAV!
Održavaju se subotom od 11 do 12:30, a za svaku je potrebna prijava na: artionica@gkd.hr
Dobrodošli na ARTIONICU!
Atelijeri u Medulićevoj 12 mjesto su kreacije od 1969. godine, mjesto su druženja umjetnika u slobodno vrijeme, inspirativnih razgovora, zanimljivih susreta a iznad svega mjesto osobnog stvaranja. Izložena su djela Josipa Zlatka Biffela, Jure Labaša, Stanka Vukadina, Francine Doleneca, Miljenka Bosanca, Tomislava Ostoje, Stanka Jančića, Marije Ujević Galetović, Ljubomira Stahova, Ivana Kožarića, Stipe Sikirice, Mile Kumbatović, Nataše Cetinić, Šime Vulasa, Dore Kovačević i Zlatka Šimunovića.
1. SLIKARSKA RADIONICA
13.05.2023.: 11 – 12,30 sati
ZADATAK: Budući da smo uz 28. Edukativno muzejsku akciju najavili novu tehniku kojom se do sada nismo bavili, a to je jajčana tempera koja se koristila prije ulja, iskoristit ćemo radove slikara Josipa Zlatka Biffela i prema njima raditi u toj novoj tehnici.
SAZNAJ VIŠE: Josip Zlatko Biffel, slikar i ilustrator, završio je Akademiju likovnih umjetnosti 1959., Radio je u Školi za primijenjenu umjetnost a od 1979. i na Akademiji likovnih umjetnosti kao docent, te kao redoviti profesor do 1993. Umro je 2018. u Zagrebu.
Slike mu često prikazuju usamljene i zamišljene figure obavijene melankolijom, stabla i kuće na osami, riječne rukavce, mostove i napuštene tvornice, suptilno se referirajući na bitna pitanja čovjekove egzistencije. Velik dio opusa posvetio je i sakralnoj tematici, osim slika radi freske, mozaike i vitraje. Godine 1984. dobio je nagradu za ilustraciju Ivana Brlić-Mažuranić, a 2017. primio je Nagradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj na području likovnih umjetnosti.
Temperu su stari majstori radili od boje u prahu (pigment) koju su miješali s emulzijom od jaja, vode i octa. Kao otapala i veziva koristili su se još neki prirodni spojevi poput gumiarabike i mlječike smokve. Danas se za otopine pigmenta i vezivnog sredstva koriste nove emulzije na bazi sintetskih smola. Iako se najčešće koriste boje u tubama ili većim pakiranjima, mnogi umjetnci i dalje slikaju temperama izrađenim po starim recepturama.
–
2. KIPARSKA RADIONICA
20.05.2023.: 11 – 12,30 sati
Zlatko Šimunović (1936. – 1995.) slikarstvo je završio u klasi Marina Tartaglie. Prve kolaže i pokretne objekte geometrijskih oblika ili tijela razlagao je i preoblikovao matematičkom preciznošću. Dijela su puna dinamike i pokreta koji je dodatno potencirao koloritom i suprotstavljanjem akromatskih polja. Njegovi Transformobili su pomoću pokretnih elemenata i izravnim sudjelovanjem promatrača mijenjali oblike i boje.
ZADATAK: Upravo ćemo i mi na tom tragu Transformobila stvarati prostorne kompozicije od drvenih kockica, žice ili ćemo oblikovati elemente od aluminijske tvrđe folije, spojiti ih žicom i nizati unutar drvenog okvira. Za potpuniji doživljaj moći ćemo ih i bojati ili patinirati tušem.
–
3. KIPARSKA RADIONICA
27.05. 2023.: 11 – 12,30 sati
Radionicu ćemo posvetiti radu akademskog kipara Tomislava Ostoje. Rođen je u Splitu 1931. godine i tamo je završio Školu primijenjenih umjetnosti, da bi 1952. počeo studij kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Diplomirao je kod A. Augustinčića 1957. Na izložbi uz skulpture Ostoju ćemo upoznati i kao slikara.
ZADATAK: Koristit ćemo siporeks kao materijal za oblikovanje jer u njemu možemo izraditi sve vrste reljefa (visoki, niski, uleknuti) a možemo ga i piliti, obrađivati dlijetom, šiljkom, zagladiti rašpom. Na kraju ga možemo i bojati iako je umjetnik sklon monokromiji. Intervencija u materijalu je kod Ostoje većinom neznatna, svedena na usjek ili izraslinu, gotovo kao znak ili plastički akcent ili imamo geometrizirane blokove ležećeg torza ili jednostavnu kompoziciju dvaju blokova koji mogu i ne moraju biti ljudska tijela ali su zasigurno tijelo skulpture.
SAZNAJ VIŠE: Siporeks je gradevinski materijal, patentiran u Švedskoj, mješavina je kamenog pijeska, vapna, cementa i vode te je čvrst ali relativno lagan materijal. Lako je obradiv i pogodan je za rad s djecom.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića. Ovi kolačići potrebni su za normalno funkcioniranje stranice. Uključuju identifikator sesije korisnika, postavke kolačića i kolačić za pamćenje Vaše prijave. Možete ih isključiti u postavkama preglednika.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Kolačići trećih strana
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju kolačiće, a koji nam služe za analitičke, marketinške i u svrhu poboljšanja doživljaja korisnika kao i poboljšanja web stranice.
Najprije omogućite Neophodne kolačiće kako bismo mogli spremiti vaše postavke!
Pravila o kolačićima
Više informacija o kolačićima koje koristimo pročitajte na sljedećoj poveznici: Izjava o privatnosti