Kreativne radionice uz izložbu Vis-à-Vis 200 – Arheološka baština otoka Visa
NOVOST: LIKOVNE RADIONICE ZA DJECU OD 6 DO 15 GODINA – SRIJEDOM OD 16:30 – 18 SATI
Otvorenjem arheološke izložbe otoka Visa obilježena je dvjestota obljetnica osnutka Arheološkog muzeja u Splitu, muzeja koji se svrstava među značajnije arheološke ustanove na europskom tlu…otok Vis i isejski spomenici kolijevka su antičke civilizacije na hrvatskih prostorima…razdoblje je to pretpovijesti koje još nije dovoljno istraženo ali ukazuje na njegovu važnu ulogu jer povezuje dvije jadranske obale, uči nas da su nam Grci prenijeli jednu od najvećih civilizacijskih stečevina a to je pismenost, donosi pregršt zanimljivih artefakata, od oslikanih keramičkih vaza, antropomorfnih posuda, lucerna, novaca, metalnih, staklenih, jantarnih i koštanih predmeta, terakotnih figurica i nakita, osobnih predmeta za higijenu i toaletu, oružja i oruđa, amfora, carskih statua, nadgrobnih spomenika pa do brončane glave božice Artemide, kao dijelom jedne privatne viške zbirke.
–
31.05. 2023.: 16:30 – 18 sati
Obilježavanjem Dana grada Zagreba, 31. svibnja, u prizemlje Galerije Klovićevi dvori razgledat ćemo izložbu Vis- à- Vis 200, Arheološka baština otoka Visa i na Artionici ćemo svi zajedno odabrati predmete koji će nam biti najinteresantniji i izraditi neku svoju figuricu koju ćemo u sljedećim danima ispeći u našoj keramičkoj peći i po želji za potpuniji doživljaj i obojati.
Radionica i vodstvo je taj dan besplatno!
Veselimo se Vašem dolasku!
–
–
07.06. 2023.: 16:30 – 18 sati
KIPARSKA RADIONICA – IZRADA LUCERNI
Lucerna – svjetiljka ili uljanica, osvjetljava prostor. Nalazimo ih još od prapovijesti a prepoznatljive oblike dobile su tijekom grčkoga klasičnog i helenističkog razdoblja. Izrađivane su s jednim nosom (izljev, žižak) ili više njih, unutar nosa bio je umetnut fitilj koji je završavao u recipijentu lucerne, natopljen uljem. Imale su ručke za nošenje ili vješanje. Do razdoblja helenizma nisu bile ukrašavane da bi od tada počeli s ukrašavanjem i različitim premazima.
1. Lucerna, dr. pol. 3.st. – 2.st. pr. Kr.
2. Lucerna 1.st.
–
–
–
–
–
–
–
–
–
ZADATAK: odabrane lucerne sami izradite prema svojoj želji kako bi one samo vama svijetlile!
SAZNAJ VIŠE: na fotografijama vidite dva različita tipa lucerni, prva je ukrašena nizom geometrijskih uzoraka na ramenu a na oštećenom disku prikaz muškog poprsja en face s frigijskom kapom na glavi, muškarac je ogrnut kabanicom, a u lijevoj ruci drži neki predmet (možda liru?), tada bismo prikaz mogli povezati s mitskom glazbenikom Orfejem, koji je u ranokršćansko vrijeme bio prefiguracija Krista (kasnoantička svjetiljka sjevernoafričke proizvodnje iz privatne viške zbirke obitelji Dojmi), druga lucerna je s volutama s obiju strana trokutastog nosa konkavan disk koji je ukrašen reljefom u ovom slučaju prikaz gladijatora a može biti i prikaz teatarskih maski, scene lova, erotskih scena, životinja, mitoloških scena i dr., rame je ižlijebljeno prstenastim linijama. Ručke nema.
–
–
–
14. 06. 2023.: 16:30 – 18 sati
KIPARSKA RADIONICA – KERAMIKA TIPA GNATHIA (kasna faza od kraja 4. do poč. 2. st. pr. Kr.)
Posude se ukrašavaju okomitim narebrenjem koje pokriva trbuh vaze. Kaneliranje posuda smanjilo je prostor za ukras, koji se svodi na vrat i rame posude i u nekim slučajevima na gornji dio trbuha unutar metope, kao što je na donjem primjeru. Kod ukrasa prevladavaju prikazi ptica, ženske glave u profilu, teatarske maske i to se često prikazuju između biljnih ukrasa.
–
Enohoja skupine Ribbed with palmette rosette
SAZNAJ VIŠE: enohoja = vrč za vino, gr.oinochoe. Ime Gnatija (gr. Gnathia), dalo je drevno apulsko naselje Gnatija, a danas je to mjesto Saveltrelli di Fasano, smješteno na jadranskoj obali Salentskog poluotoka. Gnatija keramika je tip crno premazane keramike čiju se površinu ukrašavalo u jednoj boji ili u više boja, uglavnom bijelom žutom (zlatnom) i tamnocrvenom. Ukrasi su katkada povezani i s urezanim ukrasima, koji su se na posudu urezivali prije pečenja. Ta se proizvodnja širi i na druga područja kao što su Lukanija, Sicilija, središnja Italija, gdje se onda razvijaju lokalne inačice ove keramičke skupine. Danas istraživanja pokazuju da se Gnathia keramika nalazi diljem sredozemnog bazena pa tako i na istočnoj strani Jadrana, gdje se u Isi razvila lokalna proizvodnja.
ZADATAK: izraditi u glini posude tog tipa, enohoje, kojih na izložbi ima puno više, ispeči i nakon sušenja oslikati zadanim motivima
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića. Ovi kolačići potrebni su za normalno funkcioniranje stranice. Uključuju identifikator sesije korisnika, postavke kolačića i kolačić za pamćenje Vaše prijave. Možete ih isključiti u postavkama preglednika.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Kolačići trećih strana
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju kolačiće, a koji nam služe za analitičke, marketinške i u svrhu poboljšanja doživljaja korisnika kao i poboljšanja web stranice.
Najprije omogućite Neophodne kolačiće kako bismo mogli spremiti vaše postavke!
Pravila o kolačićima
Više informacija o kolačićima koje koristimo pročitajte na sljedećoj poveznici: Izjava o privatnosti