Za jesen i zimu 2024. Galerija Klovićevi dvori priprema brojne zanimljive izložbe! Jesensku sezonu otvaramo izložbom u organizaciji Muzeja za umjetnost i obrt, Jedna za sve – Sve za jednu / Klub likovnih umjetnica 1927. – 1940. i izložbom slavnog šibenskog majstora Oracia Fortezze, na kojoj će po prvi puta u Hrvatskoj biti izloženi i autorovi predmeti iz Victoria i Albert muzeja i British muzeja iz Londona, Muzeja Correr iz Venecije i Musei del Bargello iz Firence. Izložba Mare Bratoš nastavak je niza izložbenih prezentacija fotografskih opusa hrvatskih autora čime propitujemo povijest, razvoj, aktualnost i relevantnost medija fotografije. Zatim nastavljamo ciklus izložbi posvećenih istraživanju zagrebačkih atelijera, s izložbom Atelijeri Žitnjak. Slijede izložbe koje tematiziraju nacionalnu umjetnost Mađarske i Nizozemske: Zlatno doba mađarskog slikarstva i korijeni hrvatske moderne umjetnosti (1867. – 1910.) i Zlatno doba nizozemskog slikarstva kojima Klovićevi dvori nastavljaju svoju međunarodnu suradnju s poznatim europskim muzejima, populariziraju umjetnost naših ‘susjeda’ ali i kontekstualiziraju hrvatsku kulturu i umjetnost u širem, europskom kontekstu. Više o izložbama pročitajte u nastavku:
1. Jedna za sve – Sve za jednu / Klub likovnih umjetnica 1927. – 1940., 05. 09. – 03. 11. 2024.
Muzej za umjetnost i obrt gostuje u Galeriji Klovićevi dvori od 5. rujna do 3. studenoga 2024. s izložbom Jedna za sve – Sve za jednu / Klub likovnih umjetnica 1927. – 1940.
Jedna za sve – Sve za jednu nepisano je pravilo o važnosti suradnje kojim su se vodile umjetnice uključene u djelovanje Kluba likovnih umjetnica osnovanog u Zagrebu 1927. godine. Kao prvo i jedino žensko likovno udruženje na području Hrvatske u prvoj polovici 20. stoljeća, Klub likovnih umjetnica okupljao je članice iz Kraljevine SHS / Jugoslavije, a povremeno i šire. Idejne začetnice bile su slikarice Nasta Rojc i Lina Crnčić-Virant, koje su ga osnovale po uzoru na International Women’s Art Club iz Londona.
Kroz više od 250 radova – većinom slika, grafika, skulptura i radova primijenjene umjetnosti – posuđenih iz dvadesetak umjetničkih institucija iz Hrvatske i Slovenije i privatnih zbirki, izložba će predstaviti stvaralaštvo prvih generacija akademski školovanih umjetnica, članica Kluba likovnih umjetnica koje su udruženo istupile na umjetničko tržište.
2. Misterij majstora Fortezze / Europska baština šibenskog gravera, 10. 9. – 10. 11. 2024.
Galerija Klovićevi dvori u Zagrebu, u suradnji s Muzejom grada Šibenika, priprema izložbu renesansnog majstora, gravera i zlatara Oracia Fortezze (Šibenik, oko 1530. do 1596.) čiji radovi čine iznimno važan doprinos hrvatskoj renesansnoj baštini. Klovićevi dvori na dva će mjeseca (10.9.-10.11.2024.) izložiti Fortezzine radove: pladnjeve, vrčeve, posude i matrikule. Kroz prezentaciju predmeta umjetničkog obrta od najranijeg iz 1555. godine do kasnijih i manje reprezentativnih srebrnih aplika na knjigama, ukazat će na zanimljive odnose lokalnog umjetničkog obrasca i šireg europskog kulturnog kruga.
Opus koji je majstor Oracio Fortezza ostvario ovom bi se izložbom predstavio publici u punom opsegu. Prilika je to da se eksponatima posuđenim iz nekolicine europskih muzeja kulturnoj javnosti učini vidljivijim i potpunijim opus ovog renesansnog umjetnika čija postignuća na području zlatarstva i graviranja ostvaruju iznimno visoku razinu umjetničkog obrta.
3. Mara Bratoš, 10. 10. – 24. 11. 2024.
Izložba fotografija Mare Bratoš u Galeriji Klovićevi dvori, svojevrsna je retrospektiva tridesetogodišnjice njezina rada. Izloživši svoju intimnu zaokupljenost tijelom i tjelesnim u različitim periodima svog života i kroz različite pristupe mediju, autorica širi svoj interes na fenomene protoka vremena, njegovih tragova u prostorima koje umjetnica osjeća i kroz memoriju doživljava kao tjeskobu, nadahnuće ili pak traumatsko sjećanje na čemu se i zasniva poetika njenih fotografskih ostvarenja.
Izložba Mare Bratoš nastavak je niza izložbenih prezentacija fotografskih opusa hrvatskih autora čime propitujemo povijest, razvoj, aktualnost i relevantnost medija fotografije od njezinih početaka do danas.
4. Zlatno doba mađarskog slikarstva i korijeni hrvatske moderne umjetnosti (1867. – 1910.), 22. 10. 2024. – 19. 1. 2025.
Galerija Klovićevi dvori u suradnji s Muzejom lijepih umjetnosti u Budimpešti priprema izložbu o zlatnom dobu mađarskog slikarstva druge polovice 19. stoljeća.
Izložba će se reprezentativnim izborom od 80-ak djela mađarskog slikarstva 19. stoljeća iz stalnog postava Muzeja lijepih umjetnosti i Mađarske nacionalne galerije fokusirati na zlatno doba mađarskog slikarstva te dati široki stilski i tematski presjek razdoblja s glavnim žanrovima, stilskim trendovima i najvažnijim umjetnicima poput Mihályja Munkácsyja, Pála Szinyeija Mersea i Gyule Benczúra. Mađarskim umjetnicima bit će pridruženi i hrvatski umjetnici druge polovice 19. stoljeća, npr. Bela Csikos Sesia, Vlaho Bukovac, Mato Celestin Medović i Emanuel Vidović koji su postavili temelje razvoja slikarskoga modernizma u Hrvatskoj te će njihova djela biti supostavljena mađarskim.
Odabrani umjetnici u mađarskoj i hrvatskoj selekciji i njihova djela svjedoče o tome kako su lokalni ukusi i teme oživjeli pod europskim utjecajima, stvarajući raznolikost tako karakterističnu za umjetnost Srednje Europe.
5. Atelijeri Žitnjak, 28. 11. 2024. – 12. 01. 2025.
Izložba „Atelijeri Žitnjak“ održat će se na 1. katu Galerije od 28. studenoga 2024. do 12. siječnja 2025. Druga je u ciklusu izložbi koje se održavaju u Klovićevim dvorima a koje prikazuju mjesta stvaranja, značajne zagrebačke atelijere u kojima desetljećima stvaraju naši najbolji umjetnici.
Umjetnička organizacija „Atelijeri Žitnjak“ osnovana je 2004. godine, a Galerija AŽ 2005. godine kao višenamjenski izložbeni prostor u kojem je održano više stotina izložaba, performansa, predavanja, razgovora i drugih kulturnih događanja.
Izložbom u Klovićevim dvorima istaknuti ćemo ulogu umjetnika zaslužnih za početke osnutka Galerije AŽ i napore onih „prvih“ koji su roh-bau prostor pretvorili u mjesto kreacije, druženja i ostvarenja vrhunskih radova na polju kiparstva, slikarstva i grafike. Također, prikazat ćemo vrijednost djelovanja u kolektivu, sinergiji članova udruge i zajedničkog promišljanja izložbenog prostora.
6. Zlatno doba nizozemskog slikarstva, 12. 12. 2024. – 9. 3. 2025.
Izložba „Zlatno doba nizozemskog slikarstva“ bit će prva u novom izložbenom ciklusu Galerije pod radnim naslovom: „Zlatna razdoblja europske umjetnosti – primjeri iz hrvatskih zbirki“. Nakon predstavljanja nizozemskog slikarstva uslijedit će prezentacija flamanskog, španjolskog, francuskog i talijanskog, kako bi se javnost upoznala s dosad manje poznatim slikarskim cjelinama objedinjenim zajedničkim regionalno-stilskim karakteristikama, a koje se nalaze u zbirkama hrvatskih institucija i privatnim kolekcijama. Izložba će obuhvaćati oko stotinjak slika na dasci i platnu uz koje je predviđeno izložiti i djela drugih likovnih vrsta: grafike, predmeti umjetničkog obrta (staklo, metal, porculan) i makete/modeli odjeće. Segment pripremnih radova izložbe provest će se u okviru projekta Istraživanje provenijencije umjetnina u zagrebačkih zbirkama (ZagArtColl_ProResearch) koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Autor izložbe je dr.sc. Ivan Ferenčak iz Strossmayerove galerije starih majstora HAZU.