Izložba Atelijeri Žitnjak – Od periferije do centra [5. prosinac 2024. – 19. siječanj 2025.]
Izložba „Atelijeri Žitnjak – Od periferije do centra“ druga je u ciklusu izložbi Galerije Klovićevi dvori o zagrebačkim atelijerima: to su prostori kreacije u kojima su nastali neki od najboljih radova hrvatske umjetnosti od druge polovice 20. stoljeća do danas. Izložba će se održati na 1. katu Galerije Klovićevi dvori od 5. prosinca 2024. do 19. siječnja 2025. godine.
Prva izložba u okviru ciklusa pod naslovom „Atelijeri Medulićeva – Sjećanje na zaborav“ otvorena je u travnju 2023. godine, a obradila je stvaralaštva umjetnika okupljenih oko atelijera u Medulićevoj ulici 12 te predstavila 185 djela iz opusa šesnaestero umjetnika, nastalih od 1969. do 2023. godine.
Nova izložba posvećena je umjetnicima vezanima uz Atelijere Žitnjak. Umjetničku organizaciju „Atelijeri Žitnjak“ osnovali su 2004. godine umjetnici kojima su od Grada Zagreba na korištenje dodijeljeni atelijeri u sastavu stare osnovne škole na Žitnjaku. Galerija AŽ osnovana je 2005. godine kao višenamjenski izložbeni prostor u kojem je održano više stotina izložaba, performansa, predavanja, razgovora i drugih kulturnih događanja. Fokus prvih sudionika okupljanja na Žitnjaku bila revitalizacija tzv. urbanih periferija i industrijskih zona u smislu njihove kulturne i socijalne afirmacije.
Ovom izložbom iz ciklusa o zagrebačkim atelijerima želimo istaknuti ulogu umjetnika koji su roh-bau prostor pretvorili u mjesto kreacije i druženja, kao i onih koji danas u taj prostor unose novi život i ostvaruju vrhunska djela na polju kiparstva, slikarstva, grafike i drugih umjetničkih oblika.
Odabrani su dijelovi iz opusa 21 umjetnice i umjetnika: Marko Ambroš, Antonija Balić, Neven Bilić, Boris Cvjetanović, Hamo Čavrk, Boris Greiner, Dražen Grubišić, Alem Korkut, Dora Kovačević, Vladimir Meglić, Kata Mijatović, Hrvoje Mitrov, Zoran Pavelić, Predrag Pavić, Vesna Pokas, Frane Rogić, Hrvoje Šercar, Nikola Šimunić, Mirjana Vodopija, Fedor Vučemilović i Vlasta Žanić. Kroz stvaralaštvo navedenih umjetnika ukazuje se na vrijednost djelovanja u kolektivu, zajedničkog promišljanja izložbenog prostora kao i trajnost entuzijazma i umjetničke svježine.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića. Ovi kolačići potrebni su za normalno funkcioniranje stranice. Uključuju identifikator sesije korisnika, postavke kolačića i kolačić za pamćenje Vaše prijave. Možete ih isključiti u postavkama preglednika.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Kolačići trećih strana
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju kolačiće, a koji nam služe za analitičke, marketinške i u svrhu poboljšanja doživljaja korisnika kao i poboljšanja web stranice.
Najprije omogućite Neophodne kolačiće kako bismo mogli spremiti vaše postavke!
Pravila o kolačićima
Više informacija o kolačićima koje koristimo pročitajte na sljedećoj poveznici: Izjava o privatnosti