Druga izložba iz ciklusa posvećenog atelijerima umjetnika je izložba „Atelijeri Žitnjak: Od periferije do centra“. Prostor bivše OŠ Žitnjak prenamijenjen je u 13 atelijera koji su umjetnicima dodijeljeni 2003. godine. Već 2004. osnovali su Umjetničku organizaciju, da bi 2005. bila osnovana i Galerija AŽ. Stalni članovi kreiraju programe pa su tako pokrenuli i međunarodnu umjetničku razmjenu s umjetnicima Düsseldorfa 2007. godine. Važan segment te Galerije su i Dani otvorenih atelijera koji su tematski strukturirani. Godine 2010. uveli su i program multimedijalnih događanja „Centar periferije“ koji je uključivao prezentacije projekata, prikazivanje filmova i videa, tribine, koncerte i razne umjetničke akcije. Te iste, 2010. godine Galerija AŽ uvrštena je na popis uvaženih galerijskih prostora u RH, što je važna potvrda kvalitete njihova programa. Sva ta događanja i priznanja su bitna i značajna jer treba ostati prisutan i zamijećen obzirom na njihovu dislociranost. Na ovoj izložbi vidjet ćemo djela 21 umjetnika: Marko Ambroš, Antonija Balić, Neven Bilić, Boris Cvjetanović, Hamo Čavrk, Boris Greiner, Dražen Grubišić, Alem Korkut, Dora Kovačević, Vladimir Meglić, Kata Mijatović, Hrvoje Mitrov, Zoran Pavelić, Predrag Pavić, Vesna Pokas, Frane Rogić, Hrvoje Šercar, Nikola Šimunić, Mirjana Vodopija, Fedor Vučemilović i Vlasta Žanić.
1. GRAFIČKA RADIONICA – Suha igla
14. 12. 2024., 11 – 12,30 sati
Budući da je inicijator i prvi voditelj Umjetničke organizacije (2004.) bio Hamo Čavrk, našu prvu radionicu posvetit ćemo njegovu stvaralaštvu. Beskonačna grafička prostranstva Hame Čavrka „prošarana“ mrežom linija koje munjevito prolaze ili „krče“ nepoznate putove svojim različitim pozicijama oprostoruju crtež.
ZADATAK: Naše misli i osjećaji, nepresušna mašta, sve doživljeno i neproživljeno, sve poznato i ono nepoznato, izmišljeno i zamišljeno tražimo, lutamo, gdjekad s puta skrećemo, iako je sve već odavno zacrtano… Linija naše putanje je bespovratna jer uvijek težimo otkrivanju novih prostora pa neka nas umjetnička kreativna znatiželja oslobodi u otkrivanju neostvarenih putovanja naše Carte Incognite. Na papiru ćemo olovkom izvući linije slobodno i intuitivno otkrivajući tako mrežu naših snova, vječnog vrludanja, traženja i preispitivanja: jesmo li na pravome putu, hoćemo li stati i malo odmoriti ili će nas neizvjesnost i znatiželja dalje voditi u dubine bespuća?
Hamo Čavrk diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Suradnik je u majstorskoj radionici Antuna Augustinčića (1966. – 1979.). Na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani magistrirao je grafiku 2007. Za svoj rad primio je brojne nagrade i priznanja, među kojima je i odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1994.). Profesor je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2007. – 2015. Uz grafiku i kiparstvo, umjetničko djelovanje proširuje na grafičko-svjetlosne objekte, videoprojekcije i instalacije. Trenutno živi i stvara na relaciji Zagreb – Rijeka – Mali Lošinj.
2. RADIONICA BATIKA
21.12. 2024., 11 – 12,30 sati
Batik je umjetnost ukrašavanja tkanine voskom i bojama, a prakticira se stoljećima u mnogim dijelovima svijeta, uključujući Kinu, Japan, Indiju, Indoneziju, Južnu Ameriku i Europu. Riječ batik potiče od javanske riječi tik, što znači „točkica“. Batik se obično izrađuje na tkaninama poput pamuka, svile, lana ili konoplje, no može se raditi i na drugim podlogama. Za izradu batika, odabrana područja prekrivaju se vrućim voskom kako bi se rezervirala, zatim se preko njih nanosi boja, a dijelovi prekriveni voskom ne upijaju boju te zadržavaju svoje izvorno stanje. Jednostavan batik može sadržavati samo jedan sloj voska i jednu boju, no ovaj proces prekrivanja voskom i bojanjem može se ponavljati više puta ako je potrebno kako bi se stvorili složeniji uzorci i motivi. Nakon završnog bojenja, vosak se uklanja.
ZADATAK: I kad pomislim da smo sve tehnike prošli ipak se ispostavi da ih ima više nego što možemo zamisliti. Uvijek se na našim radionicama veselimo upoznati s nekom novom tehnikom, iako tim izazovima ponekad prilazimo sa strahom da nećemo biti uspješni, čini nam se da je sve to komplicirano, tražimo pomoć, objašnjenje… Upravo će nam na sve naše upitnike odgovoriti akademska kiparica Antonija Balić čije ćemo radove vidjeti na ovoj izložbi i sve će nam biti jasnije. Njezini radovi neka nam budu inspiracija i poticaj na stvaralaštvo.
Antonija Balić diplomirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje je i doktorirala. Od 2009. zaposlena je na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izlagala je na osamnaest samostalnih i brojnim skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja za svoj umjetnički rad. Godine 2022. pokreće Artfulness pristup umjetničkim aktivnostima u obrazovanju te istoimenu međunarodnu konferenciju. Godine 2023. osniva izdavačku kuću Palabritas koja je specijalizirana za izdavanje knjiga iz područja umjetničkog stvaralaštva.
3. SLIKARSKA RADIONICA
18.01. 2025., 11 – 12,30 sati
Na izložbi su izložena dva rada ak. kiparice i grafičarke Dore Kovačević. To su dvije tapiserije velikog formata – Rajski vrt i Vjetar. Godine 2009. započinje ciklus velikih tapiserija da bi 2010. godine ciklus nastavila izložbom Rajski vrt u Šibeniku.
ZADATAK: Tapiserija Rajski vrt bit će nam inspiracija za naslikati naš zamišljeni rajski vrt koji ne mora biti rajski vrt Adama i Eve već neki podivljali krajolik raznog žbunja i drveća, rajskih ptica raznobojnog perja, možda pregršt jastuka na kojima bezbrižno lebdimo i odmaramo od svakodnevnog užurbanog života ili je to ipak mjesto na kojem samo anđeli uživaju… Razmislit ćemo dobro kakav bi to bio rajski vrt u kojem bismo se i mi dobro osjećali, bili radosni, sretni, bezbrižni i bezuvjetno voljeni.
4. RADIONICA TIE DYE
25.01. 2025., 11 – 12,30 sati
TIE DYE tehnika predstavlja suvremeni naziv za drevne metode bojenja tekstila koje se temelje na rezerviranju određenih površina tkanine pomoću vezanja, šivanja ili presavijanja prije bojenja. Ovom tehnikom mogu se stvoriti raznovrsni i zanimljivi uzorci koji često podsjećaju na geometrijske oblike. Inspiraciju za ovu tehniku moguće je pronaći u bogatim tradicijama indijske, indonezijske, kineske, japanske, afričke i južnoameričke kulture. Proces je jednostavan i omogućuje stvaranje očaravajućih kombinacija boja i uzoraka kroz kratku i uzbudljivu kreativnu aktivnost.
ZADATAK: TIE DYE tehnika idealna je za rad s djecom, ali i za zajedničke radionice roditelja i djece, gdje kroz stvaranje unikatnih predmeta u području primijenjene umjetnosti doživljaj postaje poseban. Nosivost izrađenih uradaka dodatno obogaćuje cijelo iskustvo. Neki roditelji vjerojatno će se poželjeti kreativno izraziti zajedno sa svojim djetetom pa bi nam bilo neizmjerno drago da nam se pridružite u tom drevnom dekoriranju tkanine koja datira još od 4000 g. pr. Kr.
5.RADIONICA MOZAIKA
01. 02. 2025., 11 – 12,30 sati
Radovi slikara Vladimira Meglića bit će nam inspiracija za naše kreacije. Na izložbi osim slika možemo vidjeti da je umjetnik radio i mozaike. Mozaik je slikarska tehnika pri kojoj se raznobojni mali komadići, najčešće u obliku pravilnih ili nepravilnih kockica, kamena, obojenog stakla ili glazirane keramike utiskuju u meku podlogu svježe žbuke ili cementa. Mozaikom se oslikavaju zidovi, podovi ili svodovi u građevinama različite namjene; najčešće su to hramovi, crkve, palače ili neke druge javne zgrade.
ZADATAK: Još davne 2007. godine učili smo kako izraditi lijep mozaik uz izložbu Marca Chagalla. Drago nam je da smo zahvaljujući izložbi “Atelijeri Žitnjak” ponovno dobili mogućnost izrade mozaika. Koristit ćemo drvenu podlogu na koju se lijepe staklene kockice. Slagat ćemo kockice na različite načine kako bi izgradili oblike koje smo zamislili. Oblici će ipak biti više stilizirani jer tako zahtijeva karakter kockica. Primijetit ćemo da je mozaik najbolje gledati s udaljene pozicije jer tada se kockice stapaju u jednu cjelovitu, razigranu, treperavu površinu.
SAZNAJ VIŠE:Vladimir Meglić maturirao je u Školi primijenjenih umjetnosti u Zagrebu. Nakon završene škole zaposlio se u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, gdje je radio na izvedbama brojnih scenografija opera, dramskih predstava i baleta. Nakon pet godina provedenih u HNK, upisuje se na Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Diplomirao je na slikarskom odjelu 1986. godine u klasi prof. Josipa Biffela. Od tada djeluje kao samostalni slikar izlažući na brojnim skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu, između ostalog i s Controm, neformalnom grupom stvaralaca istomišljenika. Uz izlagačku djelatnost izveo je i radove na nekoliko sakralnih objekata u Hrvatskoj, te u Bosni i Hercegovini u tehnikama freske, mozaika i ulja. Slikar koristi primarni kolorit, pastozne nanose i prikazuje oblike najčešće u inverznoj perspektivi. Meglić svoje slike voli nazivati “djetinjarijama” ili “preobražajima” realnog u nadrealno, a pisac slikareve monografije Enes Quien kaže: ‘Meglićev je pogled pun radosti, sreće, zadovoljstva i ljubavi prema životnome okružju i životu koji mu dade slikarstvo, i koji može slikarstvu dati.’
6. RADIONICA CRTANJA NA SVINJSKOJ KOŽI
08. 02. 2025., 11 – 12,30 sati
Možda ćete se pitati zašto ćemo na ovoj radionici koristiti kožu, točnije svinjsku napu? Hodajući po izložbi “Atelijeri Žitnjak” doći ćete do slika umjetnika Hrvoja Šercara koji je upravo crtao na koži sa snažnim osjećajem za liniju, ritam i kompoziciju.
Hrvoje Šercar: Kravica sv. Marka, bijela koža, tuš, pero, kist
ZADATAK: Ovo će nam biti prvi put da radimo na svinjskoj koži, odnosno bilo kojoj vrsti kože. Umjetnik je koristio tintu, a uz tintu možemo koristiti i Posca markere. Mogli bismo crtati domaće životinje, ptice, seoske kuće ili staje — motive tipične za seosko okruženje.
SAZNAJ VIŠE: Hrvoje Šercar bio je slikar i crtač (Zagreb, 1936. – 2014.). Od 1959. do 1993. radio je kao ilustrator u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža u Zagrebu. Bio je crtač koji je kombinirao mitsko i povijesno, stvarajući maštovite i otkačene motive koji se slažu s nadrealističkom fantazijom. Na papiru ili koži, često nepravilnog oblika, prikazivao je likove iz folklora, književnosti i Biblije. Posebnu skupinu njegovih radova čine fantastične vedute istarskih i dalmatinskih gradova nošene na leđima neobičnih životinja. Objavio je nekoliko grafičkih mapa, a bavio se i grafičkim dizajnom te ilustracijom knjiga.
Važno je podsjetiti da se još u antičko doba životinjska koža koristila za pisanje u mnogim civilizacijama (npr. u Mezopotamiji i Egiptu), no vjeruje se da je način izrade pergamenta usavršen u Pergamonu tijekom helenističkog razdoblja u 2. stoljeću pr.krista. Koristio se i u srednjem vijeku za izradu kodeksa, a sve do danas koristi se za uvezivanje knjiga, izradu isprava, diploma i dr. U Hrvatskoj su se u srednjem vijeku isprave i knjige pisale na pergameni, uglavnom samostanske. Svećenici glagoljaši pisali su knjige na pergameni još u 18. stoljeću.
7. RADIONICA MAŠTOVITIH OBJEKATA U PROSTORU
15. 02. 2025., 11 – 12,30 sati
Zadnju radionicu prije zatvaranja izložbe „Atelijeri Žitnjak / Od periferije do centra“ posvetit ćemo izgradnji nekog izmišljenog trga kojeg krasi jedna ili više skulptura, zanimljivi objekti. Uzor bi nam mogle biti skulpture – objekti kipara Nevena Bilića, Hame Čavrka i Alema Korkuta.
ZADATAK: Od kartona, kartonskih valjaka i drvenog otpadnog materijala sagradit ćemo zbijeno naselje s više manjih trgova. Ispred nama značajnih građevina izradit ćemo od raznih plastičnih cijevi, žice i drva objekte kako bismo oplemenili taj prostor koji će od jednog kvartovskog naselja postati „centar periferije“.
SAZNAJ VIŠE: Neven Bilić je diplomirao kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1995. godine u klasi prof. Stanka Jančića. Od 1995. član je HDLU i umjetničke udruge Atelijeri Žitnjak te profesor na Kiparskom odsjeku na ALU. U svojem radu bavi se skulpturom, objektom i ambijentalnim instalacijama. U radovima se očituju elementi arhitektonskog, molekularnog, ali i organičkog.
Hamo Čavrk diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Suradnik je u majstorskoj radionici Antuna Augustinčića (1966. -1979.). Na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani magistrirao je grafiku 2007. Za svoj rad primio je brojne nagrade i priznanja među kojima je i odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1994.) Profesor je na Akademiji primjenjenih umjetnosti u Rijeci 2007. – 2015. Uz grafiku i kiparstvo, umjetničko djelovanje proširuje na grafičko-svjetlosne objekte, videoprojekcije i instalacije. Trenutno živi i stvara na relaciji Zagreb- Rijeka- Mali Lošinj.
Alem Korkut je upisao studij kiparstva u Sarajevu 1991., da bi ga nastavio na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje je i diplomirao. Autor je više javnih skulpura. Između ostalih, dobitnik je i Velike nagrade 27. salona mladih u Zagrebu, godišnje nagrade HDLU-a za mladog umjetnika 2004. godine, Velike nagrade Splitskog salona 2009. godine, treće nagrade na izložbi T-HT nagrada@msu.hr 2011. godine, te jedne od tri jednakovrijedne nagrade Trijenala hrvatskog kiparstva 2018. godine. Od 2007. predaje kiparstvo na ALU u Zagrebu. Predsjednik je Umjetničke organizacije Atelijeri Žitnjak. Često u svom radu Alem „mijenja sudbinu“ geometrijskih oblika koja intervencijom gube svoja prvotna svojstva, ravnine, prave kuteve, čvrstoću i krutost, te ih pretvara u gotovo organske objekte, dajući im tako nova značenja i asocijacije. Gradnja i destrukcija, kao i fizička promjena materije, konstante su njegova kiparskog izraza.
Radionice za vrtiće i škole organiziramo svaki radni dan osim ponedjeljka prema dogovoru s profesorima i pedagoškim djelatnicima.
Radionice za odrasle i dalje su svake srijede od 18 do 20 sati.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića. Ovi kolačići potrebni su za normalno funkcioniranje stranice. Uključuju identifikator sesije korisnika, postavke kolačića i kolačić za pamćenje Vaše prijave. Možete ih isključiti u postavkama preglednika.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Kolačići trećih strana
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju kolačiće, a koji nam služe za analitičke, marketinške i u svrhu poboljšanja doživljaja korisnika kao i poboljšanja web stranice.
Najprije omogućite Neophodne kolačiće kako bismo mogli spremiti vaše postavke!
Pravila o kolačićima
Više informacija o kolačićima koje koristimo pročitajte na sljedećoj poveznici: Izjava o privatnosti