logo Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4
facebook youtube instagram
calendar Utorak - Nedjelja 11:00 - 19:00
calendar 14. veljače 2025.
Obavijesti

KREATIVNE RADIONICE UZ IZLOŽBU: “SJAJ U TAMI: NIZOZEMSKO SLIKARSTVO 17. STOLJEĆA U HRVATSKIM ZBIRKAMA”

Sjaj u tami: Nizozemsko slikarstvo 17. stoljeća u hrvatskim zbirkama

Ova je izložba provedena u okviru projekta Istraživanje provenijencije umjetnina u zagrebačkim zbirkama (ZagArtColl_ProResearch). Izložba obuhvaća stotinjak slika, grafika i predmeta umjetničkog obrta u hrvatskim zbirkama te rekonstrukciju ženske odjevne kompozicije, izrađene prema Portretu otmjene dame iz Muzeja Mimara, na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izradile su je izv. prof. dr. sc. Irena Šabarić Škugor i asistentica Franka Karin uz pomoć prof. dr. sc. Katarine Nine Simončič. U izradi su sudjelovale i studentice diplomskog studija Tekstilni i modni dizajn, smjera Kostimografije. Ta nas je rekonstrukcija potakla da i mi u našoj Artionici za Noć muzeja crtamo po okovratniku naziva „mlinsko kolo“ s djecom ili odraslim članovima. Bila je to vrlo inspirativna radionica uz vodstvo tri studentice smjera Kostimografija: Lucije Štajcer, Doroteje Kolatahi i Silvije Šubek. 

1. SLIKARSKA RADIONICA   

22. 02. 2025., 11 – 12,30 sati

U mjesecu smo veljače, a to je i jedini mjesec ženskog roda. Kažu da je veljača prevrtljiva, nepredvidiva. Ovo je i mjesec ljubavi, na Valentinovo muškarci i žene poklanjaju svojim partnerima, roditeljima, djeci, prijateljima ili kolegama lijepi cvijet ili neki poklon kao znak ljubavi, pažnje, posvećenosti, prijateljstva. Na izložbi ima jedna slika koju bismo posvetili tom danu, a to je slika rađena prema Adriaenu van Ostadeu: Seljak se udvara ženi.

Prema: Adriaen van Ostade, Seljak se udvara ženi, ulje na dasci, Strossmayerova galerija starih majstora HAZU, Zagreb

ZADATAK: Vjerojatnost je velika da svatko od nas gaji ljubav prema nekoj osobi, nekom prijatelju ili prijateljici koji su nam dovoljno dragi da bismo im željeli nešto pokloniti. Što bi to bilo? Potrudite se naslikati dar koji biste poklonili svojoj dragoj osobi i naravno tu osobu. Možda biste je željeli negdje odvesti na izlet, pozvati je u kafić na sok kao što vidimo na slici, ili samo šetati nepoznatim stazama i pričati o prošlim vremenima kada ste zajedno išli na klizanje i s nestrpljenjem čekali svaku nedjelju, možda ste prije toga bili na nedjeljnoj misi i pjevali u zboru ili ste planinarili i bezbrižno trčkarali uz potok, neki ste s nestrpljenjem čekali svaku subotu kako biste došli na našu Malu likovnu radionicu. Gotovo sve što ljudi mogu raditi zajedno je dar koji nas raduje i čini sretnima i voljenima.

SAZNAJ VIŠE: Ova intimna scena para u interijeru, potječe iz zbirke kardinala Jurja Haulika (1788. – 1869.). Slika je ponuđena na prodaju i za zbirku biskupa Strossmayera i kupio ju je Franjo Rački. Ovo je kopija potpisanog djela Adriaena van Ostadea iz londonske National Gallery. Obzirom na zrcalnu orijentaciju u odnosu na original slika je nastala prema grafičkom predlošku Cornelisa Visschera. Neke su pojedinosti reducirane s izvornika kako bi se vizualno pojačao intiman prizor iz svakodnevnog života.

2. SLIKARSKA RADIONICA  

01. 03. 2025., 11 – 12,30 sati

Nekako nam se kroz izložbu nameću seoski motivi kao što su: Krajolici s pastirima, Stado s pastirima, Povratak s paše, Usnuli pastir i žena pod stablom, Dvije ovce i jarac odmaraju, Seoski sajam, Konjanici na odmoru, Pred mlinom, Povratak iz lova, Guske i patke u krajoliku s ruševinama i kod gotovo svih djela prizorom dominiraju idilične figure suživljene s pitoresknom prirodom i to najčešće pastiri sa stadom na seoskim putovima, na odmoru uz vodu ili u hladu drveća.

ZADATAK: U ovo digitalno doba suvremena tehnologija sve više otuđuje članove obitelji jedne od drugih, doba je to marketinga i reklama koje potiču potrošačku želju, gdje se kupuje sve što se želi, a ne samo ono potrebno. I zato bi trebali otići daleko od tog konzumerizma i prepustiti se zagrljaju prirode, njenim šumama i obroncima, jezerima i potocima, bezbrižnim šetnjama, susretu s raznim životinjama koje brižno čuvaju svoja staništa, potrebno nam je otići na selo, sjesti pored stabla, leći na meku travu i pozdraviti jednu bubamaru dok pčelice vrijedno lete s cvijeta na cvijet, na nebu se sunce bori s oblacima, a mi pogađamo koji oblik je oblak formirao i tako svaki puta kad osjetimo zov prirode. Na ovoj radionici otkrijte nam vaše idealno okruženje u kojem uživate i naslikajte sve što tamo vidite ili radite i kako se osjećate.

SAZNAJ VIŠE: Prizor sa skupinama likova sa životinjama u idiličnom krajoliku, u kojem talijanizirajuću komponentu naglašava pozadinski motiv ruševine antičkoga hrama uz lijevi rub kadra, čine slobodno kombinirani motivi preuzeti s grafičkih listova prema Nicholaesu Berchemu. Lik pastira oslonjenog na štap uz koji stoji pas, jedan je od omiljenih Berchemovih motiva. Berchem je jedan od najtraženijih nizozemskih pejzažista većinom posredovanih brojnim grafikama. 

3. SLIKARSKA RADIONICA  

08. 03. 2025., 11 – 12,30 sati

Budući da nam radionica „pada“ baš na Međunarodni dan žena (praznik za ženska prava i svjetski mir) i gotovo svakoj ženi je najdraži poklon cvijeće, a mi na izložbi imamo slike Vaza s buketom i Vaza s cvijećem, onda je zadatak potpuno jasan.

ZADATAK: Ovo su samo primjeri vaza s cvijećem, a mi možemo raditi i cvijeće koje mi volimo vidjeti u vazi na našem stolu ili koje nam je drago pokloniti posebnoj osobi.

SAZNAJ VIŠE: Dvije mrtve prirode dijele zajedničku provenijenciju, oporučno ih je ostavio pravnik Milovan Zoričić (1884. – 1971.). Najveće se razlike između tih dviju slika zamjećuju pri usporedbi istih cvjetnih vrsta – slaka, božura i ruže, koji su na Bosschaertovoj mrtvoj prirodi slikarski izražajnije svjetlosno akcentuirani, a kod Verbruggena su građeni crtački, s istaknutijim konturama. Verbruggenu nedostaje vještina reproduciranja teksture latica koju vidimo kod Boschaerta. Verbruggen cvjetne mrtve prirode uvijek postavlja na kameno postolje, odnosno bazu stupa. Na slikama Bosschaerta učestalo se prikazuje dijagonalna dispozicija cvjetova i izdvajanje nekolicine cvjetova izvan buketa na stolu. Slikar je svoja djela isključivo potpisivao prezimenom, pri čemu je slovo J spojio s početnim slovom prezimena.

Radionice za vrtiće i škole organiziramo svaki radni dan osim ponedjeljka prema dogovoru s profesorima i pedagoškim djelatnicima.

Radionice za odrasle i dalje su svake srijede od 18 do 20 sati.

Tekst: Liljana Velkovski
muzejska savjetnica pedagoginja, voditeljica Artionice