logo Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4
facebook youtube instagram
calendar Utorak - Nedjelja 11:00 - 19:00
calendar 14. travnja 2025.
Obavijesti

Kreativne radionice uz izložbu ZBIRKA KVIZ – mala riznica hrvatskog slikarstva

Zbirka dr. Borisa i Jelve Kviz broji 68 djela modernog hrvatskog slikarstva, većinom vrhunskih ostvarenja s kraja 19. stoljeća do prve polovice 20. stoljeća. Zbirka sadrži po nekoliko djela autora hrvatske moderne u rasponu od Vlaha Bukovca, Bele Csikosa Sesie, Ferde Kovačevića, Mencija Clementa Crnčića, Emanuela Vidovića, Miroslava Kraljevića i minhenske četvorice, Milivoja Uzelca i praške četvorice, pa sve do Ljube Babića, Jerolima Miše, Miljenka Stančića i drugih.

1. SLIKARSKA RADIONICA  

26.04.2025., 11 – 12,30 sati

Slika Vilka Gecana, Pogled na Dvorničićevu, 1933., rađena je s prozora i s visine gledamo na grad, ulicu i zgrade koje se nalaze u neposrednoj blizini. Ti su objekti na slici odrezani u onoj mjeri koja se nalazi van otvora kroz koji gledamo. Dan je sunčan zbog kojeg slika obiluje svjetlom. Pred nama se u prvom planu šire krošnje stabala, jedna zelena i druga golih grana na kojoj rastu pupovi. Uz desni rub slike gledamo crijep i zgradu s prozorima. U drugom planu također gledamo gradske kuće, ali cjelovitije jer su dovoljno odmaknute. Ljudskih figura nema. Kolorit je monokromatski, prevladavaju nijanse toplih boja, smeđa, bež, terakota. Ugođaj je ugodan i prozračan. Slika pripada Gecanovim kasnim djelima.

Slika Ljube Babića, Iz Orebića, prikazuje mjesto na pelješkom poluotoku smješteno pod brdom Sveti Ilija, a nastala je 1931. godine. Slika odiše mirnoćom i tišinom dalmatinskog pejzaža okupanog suncem i toplinom, a sve postignuto bojom. Slika je podijeljena u nekoliko planova. U prvom planu popločanom ulicom ulazimo u krajolik nekog mediteranskog gradića. S lijeve strane slike vodi nas dijagonalno naslikan zidić s kamenom klupom iznad kojeg raste mediteransko raslinje i raskošno se uzdiže tanko i elegantno stablo palme. S desne proviruju samo palmine grane što bacaju sjenu na spomenutu kaldrmu. Ispred nas u sredini prizora uzdiže se potom ružičasto crvena dvokatnica s pravokutnim prozorima zatvorenih škura što štite od vrućine i sjaja sunca. Iza kuće u pozadini kamenjar, brdo (Sv. Ilija) i modro plavo nebo. Slika je lišena ljudskih figura, kao da je nastala za vrijeme kratke popodnevne sieste od ljetne žege kada se svi sakriju od sunca i odmaraju.

ZADATAK: Pogled s mog prozora

Većina vas je negdje putovala za Uskršnje blagdane i vjerojatno imate puno fotografija, zanimljivih pogleda na prelijepe pejzaže, ulice ili dvorišta, ili ste ciljano zabilježili interesantne znamenitosti ili možda samo fragmente istih, svakako ste dobro iskoristili slobodno vrijeme i sad nam to možete interpretirati kroz likovni rad. Vaše fotografije ili ponuđene slike naših umjetnika neka vam budu predlošci na radionici.     

2. SLIKARSKA RADIONICA  

10.05.2025., 11 – 12,30 sati

Slika Jurja Plančića Crvene ribe iz 1930. prikazuje četiri svježe trlje na stolu položene na novinskom papiru kojima odaje počast jednostavnom, svakodnevnom životu. „U svim tim stvarima sam nastojao da unašam predmete onako pučki, kako ih čovjek viđa, bez ikakve filozofije i bez ikakve ukočene forme. Sve to živi slobodnim životom, bez ikakve prisiljene stege… Život, kako ga gledamo, i stvari kojima se služimo.“ To je dakako najkvalitetniji Plančićev rad u zbirci Kviz, ali ujedno i jedan od vrhunaca Plančićeva opusa. Nastao je na samome kraju slikarova likovnog puta, u godini njegove prerane smrti u Parizu. Slika Crvene ribe pripada djelima u kojima se osjeća sjećanje na siromašno i oskudno, ali sretno i ljubavlju ispunjeno djetinjstvo, nostalgija za rodnim zavičajem, morem, jugom ili, kako piše Gamulin, „…fini lirizam intimnog pripovijedanja…“.

ZADATAK: Riba na pladnju ili Riba na novinskom papiru

Na ovoj izložbi možemo vidjeti još jedno djelo s motivom riba. Dobro pogledajte izložbu i odredite tko je autor slike i točan naziv djela. Na radionici ćemo slikati ribe prema originalnom djelu ili uz ribe koje ćemo kupiti na Dolcu u ribarnici.

3. SLIKARSKA RADIONICA  

17.05.2025., 11 – 12,30 sati

Slika Jerolima Miše Mrtva priroda iz 1930. prikazuje mrtvu prirodu s cvijećem i voćem. Na bijelo-plavom stolnjaku prostrtom na tamnome stolu nalazi se buket bijelih i ružičastih krizantema s crvenom voćkom pored njih (jabuka, nar) i dvije žute kruške položene na dva tamnoplava tanjurića. Pozadina je tamna i lišena detalja. Slika pršti bojama, a kolorit bijele boje cvijeća i žutih voćki daje tom običnom, svakodnevnom prizoru atmosferu topline, a posebnu notu daje modra boja razasuta brzim potezima kista po stolnjaku i buketu. Slika je nastala 1930. godine u vrijeme kada je Miše, uz Becića i Babića, bio članom Grupe trojice. U tom najvažnijem stvaralačkom razdoblju (1930.-35.) slika cézannistički uravnotežene kompozicije slobodnih kromatskih odnosa.

 Jerolim Miše, Mrtva priroda, 1930.

ZADATAK: Voće i cvijeće na mom stolu

Interpretacija originalnog djela ili slikanje kupljenog cvijeća i voća na Dolcu.

Radionice za vrtiće i škole organiziramo svaki radni dan osim ponedjeljka prema dogovoru s profesorima i pedagoškim djelatnicima.

Radionice za odrasle i dalje su svake srijede od 18 do 20 sati.

Tekst: Liljana Velkovski, muzejska savjetnica pedagoginja, voditeljica Artionice