KREATIVNE RADIONICE UZ IZLOŽBU „VUCO: ZATEČENO STANJE“
Izložba umjetnika Mire Vuce (r. 1941., Vojnić Sinjski), koji je prisutan na hrvatskoj likovnoj sceni više od šezdeset godina, predstavlja presjek njegova cjelokupnog stvaralaštva. Vuco je bio redovni profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu do umirovljenja. Jedan od značajnijih segmenata njegova stvaralaštva vezan je uz članstvo u grupi Biafra (1970.–1978.), u kojoj se isticao radovima društveno angažirane tematike. Za razliku od trajnih materijala poput bronce, Vuco je u tom razdoblju preferirao nestandardne, često prolazne materijale poput poliestera. U kasnijim radovima, u serijama reljefa iz osamdesetih godina, očituje se pomak prema taktilnijem izrazu, koji se postupno razvija u slikarstvu. Njegove slike obilježene su enformelnim strukturama, slojevitim nanosima boje te često apstraktnim pristupom. Pojedini radovi uključuju figurativne i zoomorfne motive (konji, ptice), čime se dodatno naglašava dinamika između plohe i trodimenzionalnog izraza.
1. KIPARSKA RADIONICA
24.05. 2025., 11 – 12,30 sati
Vuco se rodio u mjestu u kojem se čuo i pjev ptica i topot konja, u šumama roktanje divljih svinja i rika jelena, a ponekad i zavijanje vukova. Sve je to inspiriralo našeg umjetnika, a prema njegovim radovima inspirirat će i nas.
At, 2019., ulje, kombinirana tehnika
Mala ptica, 2000., ulje, kombinirana tehnika, keramička pločica
ZADATAK: Reljefni prikaz konja i ptica u glini.
SAZNAJ VIŠE: Kiparstvo možemo po stupnju plastičnosti podijeliti na punu plastiku i reljef. To je ujedno i osnovno svojstvo volumena kojeg definiramo kao obujam ili zapremninu nekog tijela u prostoru. Puna plastika se oblikuje kao tijelo u prostoru koje možemo sagledati sa svih strana i dijelimo je na kip ili statuu i na mobil.
Reljef pak označava ispupčenja ili udubljenja na plohi. Ovdje volumen oblikujemo na plohi, odnosno nekoj podlozi. Reljef možemo prema visini izbočenja koja izlaze iz plohe u prostor svrstati u tri grupe: visoki, niski i uleknuti reljef.
2. i 3. KIPARSKA RADIONICA
07. i 14.06. 2025., 11 – 12,30 sati
ZADATAK: Na izložbi u punoj plastici vidimo samo tri vrste životinja, a to su divlja svinja i čopor vukova te pas tragač. Mi ne možemo raditi u poliesteru, ali zato možemo kaširati te životinje i za to ćemo koristiti novinski papir i ljepilo, pa se ta tehnika još zove papier – mâché. Na sljedećoj radionici, kad se radovi osuše, bojat ćemo ih.
Čopor vukova, 1975. – 1978., poliester, glina
Na lancu – Tragač, 1973., poliester
Radionice za vrtiće i škole organiziramo svaki radni dan osim ponedjeljka prema dogovoru s profesorima i pedagoškim djelatnicima.
Radionice za odrasle i dalje su svake srijede od 18 do 20 sati.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića. Ovi kolačići potrebni su za normalno funkcioniranje stranice. Uključuju identifikator sesije korisnika, postavke kolačića i kolačić za pamćenje Vaše prijave. Možete ih isključiti u postavkama preglednika.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Kolačići trećih strana
Postoji nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju kolačiće, a koji nam služe za analitičke, marketinške i u svrhu poboljšanja doživljaja korisnika kao i poboljšanja web stranice.
Najprije omogućite Neophodne kolačiće kako bismo mogli spremiti vaše postavke!
Pravila o kolačićima
Više informacija o kolačićima koje koristimo pročitajte na sljedećoj poveznici: Izjava o privatnosti